Wikipedystka:Celina Strzelecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdjęcie z 2015 roku
11 listopada 2020
Spotkanie na Wawelu
Dyskusja z partnerami w trakcie konferencji online
Afirmacja kobiety w kontekście ludowym - nagrodzona praca Magdaleny Zak w zorganizowanym konkursie "Poużywaj sobie!"
W trakcie edytonu online
Edyton w Muzeum Pana Tadeusza

W edycję Wikipedii zaangażowałam się dzięki projektowi Rok obrzędowy z Wikipedią opartym na wspólnych badaniach terenowych pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, redaktorów i fotografów Wikipedii oraz wolontariuszy. Następnie zaangażowałam się w projekt Etnografia Karpat realizowanym w 2016/17 roku. Prowadzę zajęcia dydaktyczne "#EtnoWiki – między cyberantropologią a digitalizacją wiedzy antropologicznej" na Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej we Wrocławiu. Celem zajęć jest zaangażowanie studentów w edycję haseł z dziedziny etnografii, etnologii i antropologii kulturowej. Założyłam i koordynuję Wikiprojekt:EtnoWiki. W międzyczasie wraz ze studentami założyłam Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska, poprzez które zrealizowaliśmy dwa EtnoWiki Spacery i konferencję naukową Ethnology Without Borders. Od 16 kwietnia 2018 roku do 20 kwietnia 2021 roku pracowałam dla Stowarzyszenia Wikimedia Polska jako specjalistka ds. GLAM[1], współpracując z ponad trzydziestoma instytucjami kultury w całej Polsce. Wiki-aktywność kontynuuję wraz z Kolektywem Kariatyda, rozwijam projekt EtnoWiki, a także Wikipedia dla Klimatu.

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Lista wybranych projektów[edytuj | edytuj kod]

2021[edytuj | edytuj kod]

  • Zamek Królewski na Wawelu – współpraca z pracownikami Zamku w celu rozwoju wysokiej jakości polskich, otwartych zasobów edukacyjnych, które zostały udostępnione w Wikipedii w sposób gwarantujący ich odbiorcom wolność wykorzystywania i wolność poznawania dzieł. Efektem współpracy jest również 15 wywiadów z pracownikami Zamku Królewskiego na Wawelu zrealizowanych przez Borysa Kozielskiego.
  • Kolektyw Kariatyda – nieformalna grupa wikipedystek zainteresowanych sztuką. Nazwa kolektywu związana jest z wywodzącym się z terminologii historii sztuki terminem kariatyda – podporą architektoniczną w formie postaci kobiecej, na której głowie opiera się dźwigany element[2]. W ramach projektu powstał zin "Brawo, girls" o wikipedystkach uzupełniających w Wikipedii biogramy artystek.
  • Wikipedia dla klimatu – pomysł na realizację projektu wziął się z potrzeby poprawy haseł dotyczących klimatu, które w polskiej Wikipedii są w niewystarczający sposób opracowane. Idea projektu wynika więc z troski o wysoką jakość artykułów w Wikipedii, a także potrzeby edukacji na tematy dotyczące kwestii klimatycznych.

2020[edytuj | edytuj kod]

2019[edytuj | edytuj kod]

2018[edytuj | edytuj kod]

Zrealizowane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Wybrane fotografie[edytuj | edytuj kod]

Ulubione postacie[edytuj | edytuj kod]

Helena Bławatska

Alexandra David-Néel

Szablony[edytuj | edytuj kod]

Ta wikipedystka jest uczestniczką Projektu Kobiety.
Ta wikipedystka jest uczestniczką Projektu GLAM.
Ta wikipedystka jest uczestniczką projektu GLAM Zamek Królewski na Wawelu.
Ta wikipedystka jest uczestniczką projektu EtnoWiki.
♥Α♥ Kariatyda ♥Ω♥

Ta osoba jest Kariatydą

działa w Wikipedii na rzecz kobiet sztuki

Wikiprojekt:GLAM/Kolektyw Kariatyda

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznajcie Celinę Strzelecką, specjalistkę ds. współpracy z instytucjami w naszym Stowarzyszeniu – Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska [online], blog.wikimedia.pl [dostęp 2018-04-16] (pol.).
  2. Koniec z gender gap - Kolektyw Kariatyda [online], Uniwersytet Wrocławski, 9 marca 2021 [dostęp 2021-06-17] (pol.).
  3. Celina Strzelecka, Przegląd GLAM [online], 6 października 2020.